380V 20kw 3 Color Screen Printing Machine Fully Automatic
Szczegóły Produktu:
| Miejsce pochodzenia: | Dongguan Chiny |
| Nazwa handlowa: | SENNY |
| Orzecznictwo: | CE SGS |
| Numer modelu: | SL700 |
Zapłata:
| Minimalne zamówienie: | 1 szt |
|---|---|
| Cena: | negotiable |
| Szczegóły pakowania: | Na palecie |
| Czas dostawy: | jeden miesiąc |
| Zasady płatności: | TT lub LC |
| Możliwość Supply: | 10pcs/miesiąc |
|
Szczegóły informacji |
opis produktu
1-3 Color Fully Automatic Screen Printing Machine With Independent PLC Program And Touch Panel Control System
Technical Specifications:
| Model | SL700 |
| Cylindrical container diameter | Φ150-Φ350mm |
| Cylindrical container height | 200-400mm |
| Power voltage | 380V 50Hz |
| Air Pressure | 5-7kg/cm2 |
| Max. screen frame size | 1200 X 400mm |
| Power consumption | 20KW |
| Machine weight | 2500kg |
| Max. printing speed | 5000pcs/hr |
| Dimension | L12000XW2500XH1800mm |
Application:
This printing system SL700-3 is for rounded(cylindrical) plastic buckets only, the volume can be 5-30L; it is widely used in chemical and food package. We can accept customized machine according to your requirements, the max color can be 12.
Features:
1. Auto-speed adjustable conveyor and direction-fixation system.
2. Auto continuous flame treatment system.
3. Pre-fixation function for cylindrical bottles and double direction shut-and-open printing system can monitor no printing without object function.
4. The device for changing cylindrical bottles from elliptical bottles.
5. Curing system with Americal UV lamp.
6. 2 meters check-convoy for the finished objects.
7. Independent PLC program control system and touch panel control system.
8. The machine works steady because using name-brand electric parts.
![]()
Screen printing device
![]()
Blanking device
![]()
Printing samples
![]()



